آهن اسفنجی و فرایند HYL

آهن اسفنجی و فرایند HYL

آهن اسفنجی و فرایند HYL

در این مقاله می خواهیم به بررسی فرایند تولید آهن اسفنجی و فرایند HYL بپردازیم. این فرآیند در ابتدای دهه ۵۰ میلادی با ظرفیت اسمی ۵۰ تن در روز و به صورت آزمایشی آغاز شد.

از بزرگترین و البته اولین  مشکل برای انجام  این آزمایشات، عدم دسترسی به میزان مورد قبول احیا در طول انجام فرآیند بود، البته این مشکل بعد از ۱۸ ماه بررسی و تحقیق، با ایجاد برخی تغییرات برطرف شد.

از جمله مهم ترین تغییراتی که باعث موفقیت ین آزمایشات بود، تغییر در سیستم گاز احیاکننده بود که باعث راه اندازی اولین سیستم تولید آهن اسفنجی به روش HYL  شد.

این روش با گذشت زمان توانست رونق زیادی پیدا کند به طوریکه در روزهای آخر پژوهش این فرآیند سیستم توانایی تولید ۶۰ تن اسفنج در روز را داشت.

تجهیزات مور نیاز فرآیند HYL

کوره مورد نیاز عملیات احیا ( این سیستم خود دارای سیستم شارژ و همچنین تخلیه آهن اسفنجی تولیدی است).

نوار نقاله های لازم برای منتقل کردن سنگ آهن اولیه و همچنین سیستم حمل و نقل اسفنج تولیدی.

سیستم گاز احیا که شامل قسمت های زیادی مثل واحدگرمایش، سرمایش، رطوبت، واحد تنظیم فشار مورد نیاز گاز و ….. است.

بخش کنترل فرآیند

واحد خنک سازی آب مصرفی در طول فرآیند، این واحد یک چرخه بسته ی ترمودینامیکی می باشد.

سیستم تغذیه ی الکتریکی فرآیند

واحد خنک کننده همراه با فیلتراسیون مناسب

واحد حذف CO2

آهن اسفنجی و فرایند HYL

 

این شکل نشان دهنده شکل ساده تولید آهن اسفنجی و فرایند HYL  است.  این فرآیند همانند سیستم میدرکس از H2 و CO  به عنوان گازهای احیاکننده برای تولید  DRI  استفاده می گردد.

آهن اسفنجی و فرایند HYL

 

این شکل نشان دهنده نحوه ی تولید سه محصول تولیدی در فرآیند  HYL است. محصولات تولیدی در این فرآیند شامل سه دسته DRI، DRIهای سرد، HBI  ست. DRIهای سرد معمولا برای استفاده در کارخانه های تولید فولاد در کنار محل تولید آهن اسفنجی تولید می شود.  HBI ها در قسمت های صادراتی استفاده می شوند.

شرکت کیمیا صنعت اسپادانا  در سال ۱۳۸۲ با هدف  انجام فعالیت های فنی و مهندسی و مشاوره در زمینه  صنعت فولاد، سیمان و به صورت تخصصی در ناحیه آهن سازی گندله سازی  (Pelletizing) ، انباشت و برداشت، احیا مستقیم و آهک سازی)، تاسیس گردید.

این شرکت با استفاده از کادر فنی و متخصص خود سعی در ایفای اهداف خود و کمک به رشد صنایع کشور نموده است.

شرکت کیمیا صنعت  اسپادانا علاوه بر خدمات مشاوره ای در زمینه ی فولاد و گندله سازی، خدماتی چون تحقیق و توسعه نیز ارائه میدهد، علاقه مندان به این حوزه میتوانند با ایمیل شرکت در تماس باشند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *