گندله سازی

گندله سازی چیست؟

گندله ها گلوله های ساخته شده از نرمه سنگ آهن و سایر مواد افزودنی هستند که در ابتدا این مواد خام و سپس پخته شده و محکم و سفت می شوند و برای احیا به روش سنتی تولید آهن در کوره بلند و یا روش های احیای مستقیم استفاده می شود.شرکت کیمیا صنعت اسپادانا  با کادری مجرب و با سابقه ( بیش از سی سال تجربه در گندله سازی ) سعی دارد باعث رشد، پیشرفت و توسعه صنعت گندله سازی در ایزان شود.

فعالیت های این شرکت در طول این سالها خود شاهد این مدعاست.

 

مواد افزودنی به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

۱- موادی که روی ویژگی های  فیزیکی و مکانیکی گندله خام و پخته اثر می گذارند و شامل انواع موادی هستند که باعث چسبندگی و پیوند فیزیکی ذرات سنگ آهن می شود.

۲- موادی که در بهبود خواص متالورژیکی و احیا پذیری گندله تاثیر دارند، مانند موادی که تخلخل گندله ها را بیشتر می کنند.

۳- موادی مثل  آهک که در گندله های خود گداز با مواد سنگی کانه های آهن واکنش داده  و سرباره تولید می کنند.

۴- مواد چسبنده ای که برای افزایش استقامت مکانیکی گندله خام اضافه می شوند و باعث ایجاد پیوند شیمیایی بین ذرات ریز سنگ آهن شده و استحکام گندله خام را بهبود می بخشند. به طور کلی اثر این مواد به شرح زیر خلاصه می شود:

از آنجایی که کنسانتره که محصول کارخانه کانه آرائی است به صورت کانه های آهن دانه ریزی هستند که به این شکل فیزیکی قابل استفاده نیستند و این نرمه‌ها، تراوایی گاز را در بار کوره بلند به صورت ناموزون کاهش می‌دهند و عملکرد کوره بلند مختل می شود.

و همین طور کارخانه احیا مستقیم نیز دچار مشکلاتی میشود، بنابراین نرمه‌های آهن را به صورت گندله در می‌آورند که به عنوان فراورده میانی ازمعدن تا کوره‌های تولید آهن و فولاد  استفاده شوند.

از آنجائیکه گندله‌ها جز مواد اولیه هستند، بنابراین باید درکوره‌های احیا  دارای ویژگی های مطلوب مکانیکی، شیمیایی و حرارتی  باشند.

گندله سازی

گندله ها دارای مشخصات زیر می باشند:

تقسیم یکنواخت ابعاد به طور عمده از ۹ تا ۱۶ میلیم‌تر
ناپیوستگی اجزای‌زیاد و یکنواخت ۲۵ تا ۳۰ درصد

ترکیب کانی‌شناختی یکنواخت به شکل هماتیت(فراوان‌ترین کانی‌های آهن‌دار که به رنگ قرمز است)  یا ترکیبات هماتیت دار احیا شونده
استقامت مکانیکی زیاد
ضد سایش
مقاومت مکانیکی کافی حتی در برابر بحران گرما در محیط های احیا کننده
دارای قابلیت چسبندگی کم

 
اجزا سیستم گندله سازی عبارتند از:
سیستم انتقال مواد خام
سیستم آسیاب و ریز کننده  مواد اولیه
واحد ترکیب مواد اولیه
تولید گندله خام
کوره پخت گندله
سیستم تمیزکننده(غبار گیری)
سیستم تامین آب خنک کننده
سیستم انتقال محصول نهایی
سیستم تصفیه آب
سیستم تولید هوای فشرده
آزمایشگاه